19
- styczeń
2020
Opublikował: M. Konieczny - Latarnik
Napisali o nas..

Poniższy materiał pochodzi ze strony HTTP://IRENAKUCZYNSKA.PL, autor: Irena Kuczyńska

Pleszew przystąpił do realizacji projektu „Latarnicy2020.pl”. 120 seniorów skorzysta ze szkoleń w zakresie bezpiecznego poruszania się w przestrzeni wirtualnej.
Jak płacić telefonem, jak stworzyć konto zaufane w Internecie, jak bezpiecznie kupować i sprzedawać przez Internet, jak korzystać z aplikacji użytkowych, a nawet jak założyć sobie pocztę elektroniczną w komputerze i w telefonie – tego wszystkiego mogą się dowiedzieć pleszewscy seniorzy na bezpłatnych zajęciach organizowanych przez UMiG Pleszew. Zajęcia już ruszyły, ale jest jeszcze 60 wolnych miejsc.

Fundamenty merytoryczne działań zostały wypracowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji w latach 2011-2015 pod hasłem: POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS [PCRS]. Projekt jest realizowany na terenie 7 województw: opolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego,lubuskiego, wielkopolskiego.Projekt pt. „Latarnicy2020.pl” stanowi inicjatywę na rzecz edukacji cyfrowej osób w wieku 44-64 lata oraz powyżej 65 roku życia, którzy stanowią największą w naszym kraju grupę wykluczonych cyfrowo.

Projekt pt. „Latarnicy2020.pl” stanowi inicjatywę na rzecz edukacji cyfrowej osób w wieku 44-64 lata oraz powyżej 65 roku życia, którzy stanowią największą w naszym kraju grupę wykluczonych cyfrowo.

Program kursu zakłada m.in. nauczenie bezpiecznego korzystania z internetu i poczty elektronicznej, robienia zakupów przez internet, korzystania z użytecznych aplikacji w telefonie np. płatności BLIK-iem, uzyskanie dostępu do usług elektronicznych – posiadanie dokumentów w telefonie (dowód osobisty) , dostęp do e-recept, stworzenie profilu zaufanego, który będzie na miejscu potwierdzony przez urzędnika z UMiG Pleszew.Po takim kursie płatność blikiem, e-recepta, dowód osobisty w telefonie, dostęp do opieki medycznej nie będzie problemem – zapewnia Marcin Konieczny. I zachęca do uczestnictwa w kursie. Jest jeszcze 60 wolnych miejsc, a jeśli chętnych będzie więcej, miasto limit zwiększy. Dodaje, że podczas kursu pracuje się „tempem uczestnika najwolniejszego”. A Pleszewski Latarnik ma czas, żeby do każdego podejść i wyjaśnić.

Wśród uczestników kursu są Anna i Wojciech Wujsowie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jest okazja do wyjścia z domu i zdobycia nowych umiejętności. Jestem samoukiem i do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów, na kursie porządkuję moją wiedzę i dowiaduję się wielu nowych rzeczy m.in. czego się wystrzegać i gdzie w Internecie czai się niebezpieczeństwo. Kolejne zajęcia będą z obsługi telefonu komórkowego i wykorzystywania jego możliwości. Bo mamy czasem telefony wysokiej klasy, zawierające wiele aplikacji, a nie potrafimy z nich korzystać. Pan Marcin, mówiąc o możliwościach telefonu, podkreślał znaczenie zabezpieczeń, których nas będzie uczył. Reasumując, warto na kursy się zapisać – podkreśla Anna Wujs.